
Detailsalget fortsætter den pæne stigning
Detailsalget i februar forsætter den positive udvikling, som vi har set lige siden slutningen af 2022. Stigningen er på hele 3,0 % i forhold til samme måned sidste år. Detailsalget stiger hurtigere, end vi så op gennem 2010’erne. Og detailsalget ligger nu væsentlig højere end før corona-tiden.
Detailsalget i februar måned bød på en stigning på hele 0,8 % i forhold til januar. Det fortsætter således den igangværende tendens med et pænt stigende detailsalg, som vi har set de sidste godt to års tid. Detailsalget er nu steget hele 7,6 % i forhold til bunden i december 2022. De høje niveauer fra corona-tiden er vi endnu ikke i nærheden af, men vi nærmer os lige så langsomt. Tallene indikerer samtidig, at reallønsstigningerne virkelig kan ses i detailsalget.
Tallene bekræfter ligeledes, at detailsalget er vendt tilbage til en mere jævn udvikling og vækst, som vi så det før corona-tiden. Vi forventer således, at udviklingen i detailsalget vil fortsætte i en pæn positiv retning, som det vi så op gennem 2010’erne.
Med udviklingen i februar måned ligger detailsalget nu noget højere end i de første måneder af 2020, og dermed før de massive udsving i coronatiden. – og altså også over de niveauer vi så, før stigningen i inflationen. Det svarer også ganske godt til, at reallønnen faldt kraftigt igennem 2022, men nu er stigende igen og efterhånden har indhentet det tabte.
Detailsalget indikerer også, at dansk økonomi er kommet rigtig flot gennem den nedgang, som tårnhøj inflation og rentestigninger gav anledning til. Både beskæftigelsen og de nominelle lønninger er historisk høje, så vi er rigtig godt stillet. Boligpriserne faldt også i 2022-23, men er nu stigende igen. Inflationen ser igen ud til at skulle stabilisere sig omkring 2 % igen. Renterne er banket i vejret, og det har givet mange danske forbrugere økonomiske udfordringer, men renterne er også godt i gang med at falde igen, og ser ud til at skulle falde yderligere tilbage frem mod udgangen af 2025, idet kerneinflationen i euro-området ser ud til at fortsætte faldet tilbage mod 2 %.
Selvom mange oplever økonomisk modgang, så er udgangspunktet for dansk økonomi trods alt særdeles fornuftigt, hvilket fastholder troen på, at også detailsalget kan fortsætte den positive udvikling.

Kilde: dst.dk og egne beregninger.
Seneste nyheder

Beskæftigelsen stiger igen og sætter ny rekord
Beskæftigelsen fortsætter den imponerende udvikling og steg pænt i februar. Antallet af beskæftigede er over 33.000 højere end for bare et år siden.

Forbrugertilliden fortsætter tilbagegangen
Forventningen til Danmarks økonomiske situation om et år er på det laveste niveau siden 1980’erne, og der er negativ udvikling i de fleste underkomponenter.
Kontakt os
Kontakt os og få rådgivning, der passer til dine behov.